Brzina interneta postaje sve važnija kako za poslovne tako i za privatne korisnike. U Srbiji, konkurencija među pružaocima usluga je velika, ali analiza performansi jasno pokazuje koji operatori prednjače u različitim kategorijama.

Prema podacima renomirane kompanije nPerf, dva dominantna igrača u Srbiji su SBB i Orion, pri čemu svaki od njih ima svoje specifične prednosti.

Karakteristika Orion SBB
Tehnologija Optički internet sa brzinama do 10 Gb/s Kablovski internet sa brzinama do 1 Gb/s
Brzina preuzimanja (Download) Prosečna brzina od 43 Mb/s Prosečna brzina od 72 Mb/s
Brzina otpremanja (Upload) Najveća brzina otpremanja u Srbiji, 60 Mb/s N/A
Latencija (Ping) N/A 31 ms
Televizija Više od 260 kanala, uključujući sportske, filmske i dokumentarne EON TV platforma sa velikim brojem kanala i Video klubom
Korisnička podrška N/A Brza i stručna podrška, dostupna 24/7
Dodatne usluge Fiksna telefonija sa besplatnim minutima, hosting usluge Fiksna telefonija, EON aplikacija za više uređaja

SBB kao lider u fiksnom internetu

Logo SBB-a sa pozadinom koja prikazuje mrežne konekcije
SBB je pionir u uvođenju digitalne televizije i optičkog interneta u Srbiji, pružajući usluge visokog kvaliteta korisnicima širom zemlje

SBB se istakao kao najpouzdaniji pružalac, zahvaljujući impresivnoj brzini preuzimanja podataka. Prema istraživanju nPerf-a, prosečna brzina preuzimanja koju korisnici SBB-a postižu iznosi 104 Mb/s, što ovu kompaniju svrstava na vrh liste kada je reč o fiksnim mrežama.

Još jedan ključni faktor u kojem SBB dominira jeste kašnjenje (latencija), koje iznosi svega 29 ms. Niska latencija je od izuzetnog značaja za korisnike koji se oslanjaju na stabilne i brze internet veze, posebno u scenarijima poput video konferencija, igranja online video igara ili strimovanja uživo. Zahvaljujući ovim performansama, SBB se nameće kao idealan izbor za korisnike kojima je potrebna pouzdana i brza konekcija za svakodnevne aktivnosti i rad.

Orion prednjači u brzini otpremanja

Logo Orion Telekoma sa pozadinom koja prikazuje mrežne konekcije
Orion Telekom je poznat po najbržem optičkom internetu u Srbiji, sa fokusom na inovacije i korisničko zadovoljstvo

Dok je SBB lider u brzini preuzimanja, Orion se pokazao kao najbolji pružalac u kategoriji brzine otpremanja podataka, što ga čini popularnim izborom za specifične potrebe korisnika. Prosečna brzina otpremanja na Orion mreži iznosi 60 Mb/s, što je najviša zabeležena vrednost u Srbiji.

Ova karakteristika je naročito korisna za one koji često postavljaju veliki broj fajlova na internet, kao što su video sadržaji u visokoj rezoluciji, digitalni umetnici, strimeri i kompanije koje se oslanjaju na rad u cloud-u. Visoka brzina otpremanja omogućava efikasnije izvršavanje zadataka, čime se štedi vreme i povećava produktivnost.

Međunarodno i regionalno poređenje

U današnjem digitalnom svetu, brzina interneta je jedan od ključnih pokazatelja tehnološkog napretka i kvaliteta života u svakoj zemlji. Iako Srbija beleži napredak u oblasti internet usluga, analiza globalnih i regionalnih podataka pokazuje da još uvek postoji prostor za unapređenje, posebno u kontekstu poređenja sa susednim zemljama.

Pozicija Srbije u globalnom kontekstu

Prema podacima za novembar 2021. godine, Srbija zauzima 52. mesto globalno po brzini mobilnog interneta, sa prosečnom brzinom od 53,82 Mb/s. Iako ovo predstavlja zadovoljavajuću brzinu za osnovne potrebe korisnika, Srbija zaostaje za vodećim zemljama u svetu, gde brzine često prelaze 100 Mb/s.

Što se tiče fiksnog širokopojasnog interneta, prosečnom brzina od 86,77 Mb/s u Srbiji. Ovo ukazuje na solidan, ali ne i vrhunski rezultat u globalnim razmerama. Fiksni internet, koji se sve češće koristi za rad od kuće, edukaciju i strimovanje sadržaja, zahteva veću pažnju kako bi se unapredili kapaciteti i zadovoljile rastuće potrebe korisnika.

Srbija u poređenju sa susednim zemljama

Kada se uporedi sa susednim zemljama, Srbija zaostaje u nekoliko ključnih aspekata. Na primer, Hrvatska prednjači u mobilnom internetu, zauzimajući 15. mesto globalno, sa impresivnom prosečnom brzinom od 74,64 Mb/s. Ovaj rezultat pokazuje značajna ulaganja Hrvatske u mobilnu infrastrukturu, što Srbiju stavlja u nepovoljan položaj u regionalnom takmičenju.

Slovenija i Albanija su takođe ispred Srbije, zauzimajući 35. i 40. mesto globalno po brzini mobilnog interneta. Ovi podaci pokazuju da region Zapadnog Balkana postaje sve konkurentniji u pružanju kvalitetnih usluga, dok Srbija mora da nastavi sa ulaganjima kako bi održala korak.

Kada je reč o fiksnom internetu, lider u regionu je Rumunija, koja zauzima 10. mesto globalno sa prosečnom brzinom od 124,36 Mb/s. Rumunija je poznata po svojim naprednim optičkim mrežama koje omogućavaju ove visoke performanse. Na drugom mestu u regionu je Mađarska, koja se nalazi na 20. mestu globalno.

Ovde usluge poput True False Hosting-a, koje pružaju stabilan i siguran prostor za poslovne aktivnosti, mogu dodatno unaprediti korisničko iskustvo.

Zaključak: Koji je najbolji izbor za korisnike u Srbiji?

Brzina interneta, stabilnost veze i specifične potrebe korisnika ključni su faktori pri izboru provajdera u Srbiji. Izbor zavisi od specifičnih potreba korisnika.

Za one kojima je prioritet brzina preuzimanja i stabilnost, SBB ostaje neprikosnoveni lider u fiksnom internetu. Korisnici sa zahtevima za većom brzinom otpremanja mogu se osloniti na Orion

Ako imate problem sa laptopom koji se pregreva postoji par razloga i brzih solucija kako da rešite problem!